Category Archives: مقالات

مصاحبه اکتبربا با مریم افراسیاب پور – در مورد گرانی وافزایش قیمت کالاهای اساسی

مدت‌هاست نرخ اقلام مورد نياز روزمره خانواده‌ها به طرز سرسام‌آوری بالا رفته، اما اين فقط محدود به اقلام روزمره نيست شهريه‌ی مدارس، لوازم التحرير، البسه، اجاره‌خانه، دارو و بسياری اقلام ديگر به مرز انفجار رسيده است. اين وضعيت را شما چگونه مي‌بينيد؟ عواقب اين وضعيت بر شرايط زندگی مردم زحمتكش و كم درآمد چه خواهد بود؟

مریم افراسیاب‌پور:
درجواب این سوال باید گفت وضعیت اقتصادی و گرانی در ایران به اوج خود رسیده. راه نجات از این شرایط سخت به زیر کشیدن کل نظام جمهموری اسلامی است. این وضعیت وخیم اقتصادی که اکنون خود را در کاهش شدید قدرت خرید مردم نمایان می‌کند، باعث شده کارد به استخوان میلیون‌ها کارگرکه با دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر زندگی می کنند، برسد. رسانه های حکومتی اعتراف می کنند، قدرت خرید کارگران در ۶ ماه گذاشته ۴۸ درصد کاهش پیدا کرده است.
وضعیت نابسامان اقتصادی که هرروزبه وضعیت بدتری می رسد مخصوصا طبقات ضعیف جامعه را به طور شدیدی مورد فشار واذیت قرار داده است. در این روزها که گرانی ها بیدا می کند، اثر گرانی به روی سفره های مردم بشکل فاجعه باری خود را نشان میدهد آنها، هرروز درخرید ما یحتاج خود با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. قیمت ها بشکل سرسام آوری بالا میروند. از مرغ تا پیاز، از نان تا آرد وتخم مرغ و حتی سبزیجات برای خانواده های فقیر و زحمتکش قابل تهیه نیست. گرانی کالاهای مورد نیاز و تغییر آنی قیمت‌ها، بطور روزمره زندگی بیش از ۸۰٪ جامعه را مستقیما تحت تاثیر قرارمیدهد. در سه ماهه نخست امسال، قدرت خرید مردم هشتاد درصد کاهش یافته است. بهار امسال برای طبقه کارگر و مردم زخمتکش ایران، بیشتر یک پاییز سرد و دلهره آور بود. وضعیت زندگی در این شرایط نابسامان افتصادی و گرانی قدرت خرید را از اکثریت مردم سلب کرده است، در آمد ها کاهش یافته، میزان دسترسی مردم به خیلی از کالا ها کاهش یافته است و طبیعی است که فشار این شرایط بحرانی بر دوش کسانی سنگینی میکند که از قبل هم زندگی راحت و تامین شده ایی نداشته اند. امکانات بهداشتی و درمانی وکیفیت آن هر روز بدتر می‌شود و محرومیت مردم هم همزمان بیشتر شده است. در چنین شرایطی احساس شادی و امنیت و امید به بهتر شدن خودبخودی این وضعیت درمیان مردم کمتر شده وطبیعتا وقت برای شاد بودن در کنار خانواده ها هم کم رنگتر شده است. احساس رضایت از زندگی با توجه به فشار بالا برای تامین حداقل نیازمندیهای خانواده کاهش پیدا کرده و نگرانی شدید در مورد آینده و وضعیت شغلی و مالی، تاثیر زیادی بر رفاه و آرامش فکری مردم داشته است وقاعدتا رفاه و امنیت اجتماعی مردم هر روزه کاهش مییابد.
گرانی مسکن بیداد می کند، خبرگزاری دانشجو طی ماه های اخیر رشد محسوس قیمتها در معاملات واحد های مسکونی را گزارش میدهد. این روزها بازار مسکن به جولانگاه سفته بازان تبدیل شده. مسکن جز نیازمندیها و حقوق اولیه هر انسانی است. به طور مشخص کارگرانی که خود صاحب مسکن نیستند و نیاز به اجاره مسکن دارند بطور حادی با مشکل افزایش اجاره خانه روبرو هستند. خانواده کارگری حداقل بگیر با دستمزدها پایین تر از حد فقر در صورت تصمیم صاحبخانه برای افزایش قیمت مجبور به تخلیه مسکن خود هستند. با نرخ قیمت امروز انها قادر به اجاره یک اتاق هم نیستند! آنها حتی اگر بخواهند درجایی از شهر چادر بزنند وسربر روی کلوخ هم بگذارند بگذارد، باید به شهرداری عوارض بپردازند . در آستانه بازگشایی مدارس، گرانی صد در صد لوازم التحریر خانواده ها را تحت فشار تامین این قلم از مایحتاج فرزندانشان قرارداده. تعداد زیادی از خانواده ها بدلیل گرانی شهریه و لوازم مورد نیاز فرزندانشان و عدم توانایی در تامین این اقلام از فرستادن فرزندانشان به مدرسه خودداری کرده اند و آنها را از رفتن به مدرسه باز می دارند .
براساس مقایسه‌ای میدانی، که در رابطه با قیمت وسایل مورد نیاز تحصیل در بازارهای تهران انجام شده، قیمت این وسایل بحدی رسیده که بسیاری از خانواده‌ها توانایی تامین نیازهای کودکان خود را نخواهند داشت.
گرچه طبق قانون اساسی خود رژیم، دولت باید تمام امکانات رفاهی برای تحصیل دانش‌آموزان تا پایان دوره‌ی دوم متوسطه را تامین کند، اما رژیم ایران در بسیاری مواقع، پول و هزینه‌ی مدارس و حتی حقوق معلمان را نیز از خود دانش‌آموزان دریافت می‌کند. طبق گزارش خود ارگانهای دولتی با افزایش قیمت وسایل مورد نیاز تحصیل، احتمال ترک تحصیل بسیاری از دانش‌آموزان خانواده‌های کم درآمد وجود دارد

مقصر اين وضعيت بسيار بد اقتصادی و معيشتی كيست و مردم چكار بايد بكنند؟ عكس العمل مردمی كه روزانه سفره هايشان خالی تر و معيشتشان بدترچه بايد باشد؟

أوضاع نابسامان اقتصادی کشور در ماههای اخیرموضوعی نیست که ازچشم مردم پوشیده مانده باشد. مردم هر روزه با این وضعیت مواجه میشوند و بدون شک عاملین این شرایط نابسامان را هم خوب میشناسند. مسبب وعامل اصلی گرانی وفقر وفلاکت وسقوط قدرت خرید کارگران و مردم سیاستهای دولت و کل نظام می باشد. اساسی ترین فاکتور وضعیت کنونی بحران همه جانبه سیرروبه سقوط اقتصادی رژیم اسلامی است. مردم شاهد دزدیهای میلیونی سردمداران رژیم و دار ودسته وابستگان و نورچشمیهای آنها هستند. مردم میبینند و میشنوند مسولینی که مبلغ تحمل وضع موجود در جامعه هستند، زندگیشان دستخوش هیچ اسیبی که ناشی از گرانی و فلاکت باشد، نشده است. آنها کماکان در ویلاهای میلیونیشان زندگی میکنند، ماشین های اخرین مدلشان را سوار میشوند و برای تامین دارو و مواد غذایی درجه یک و سفرهای خارج هم هیچ مانعی ندارند. دیدن این تصویر مطلقا سخت نیست. زندگی اکثریت جامعه در تنگنای اقتصادی برای تامین معاش است و زندگی اقلیتی مفتخور هیچ تغییری نکرده. دیدن مقصر بسیار ساده است!
در شرایط فعلی در یک نگاه اجمالی بسادگی میتوان دید که ايران آبستن اعتراضات گسترده توده اى عليه حکومت اسلامى است. مبارزه عليه فقر و فلاکت اقتصادى يک جبهه کليدى نبرد طبقاتى در ايران است. اين مبارزه اى است که بسرعت چهارچوبهاى سياست در ايران را قالب ميزند و ملاکى براى صفبندی سياسى در جامعه ميشود. صف کارگران و اکثریت عظیم مردم در ايران در مقابل فقر و گرانى، در مقابل مانوّر و مانيپولاسيون حکومتيها، اتحاد عليه نظام بانى گرانی و فقر و فلاکت و تعرض جدی به مسببین این شرایط فلاکتبار است.ش هیچ ناجی دیگری وجود ندارد! یا مردم کارگر و زحمتکش با صفوف متحد علیه این وضعیت بمیدان میایند و برای کرامت انسانی و حقوق انکار ناپذیرشان میجنگند یا توق بردگی و حقارت را میپذیرند! کل سیر و تحول تاریخ نشان داده راه دوم گزینه مردمی است که با حکومتهای نظیر رژیم حاکم بر ایران طرف بوده اند. هیچ انسانی فلاکت و حقارت را شایسته خود نمیداند و نهایتا علیه ان به پا میخیزد.
مریم افراسیابپور اکتبر ۲۰۱۸

Facebook
Google+
https://october-online.com/maghalat/24/50">
Twitter
Instagram