جمعه, 06 بهمن 1396 ساعت 13:29

کمونیست می پرسد. فاتح شیخ. جنگ در عفرین برسر چیست؟

کمونیست می پرسد.  فاتح شیخ. جنگ در عفرین برسر چیست؟ از ترامپ تعجب ندارد چگونه تعرض ترامپ را میتوان عقب راند؟ مساله این است! - فاتح شیخ

کمونیست میپرسد،

در عفرین چه میگذرد؟ اهدف دولت ترکیه از این تهاجم نظامی کدامند؟ بروشنی دولت ترکیه اعلام میکند که این حملات را با دولتهای منطقه و همینطور روسیه و آمریکا هماهنگ کرده اند. هدف واقعی این جنگ ایجاد چه شرایطی است؟ سیاست کمونیستی و اردوی آزادیخواه در قبال این واقعه چیست؟

فاتح شیخ: در جنگ کنونی عفرین، هدف اصلی خود عفرین نیست، هرچند بخشی از هدف مستقیم تعرض نظامی اخیر دولت ترکیه، مسلما برچیدن خودمدیریتی کانتون عفرین و سلطه سیاسی نظامی حزب اتحاد دمکراتیک (پ ی د) در شمال غرب سوریه هست. واضح است که تهاجم ارتشی به بزرگی ارتش ترکیه (دومین ارتش بزرگ ناتو) به منطقه کوچک و غیر استراتژیک عفرین، که به هیچ عنوان توان و امکان و جهتگیری ایجاد "خطر امنیتی" علیه ترکیه را ندارد، هدفی فراتر از آماج اعلام شده دارد. دولت ترکیه از دروازه جنگ عفرین رهسپار تحقق اهداف وسیعتری شده است. نه هیچگاه و نه امروز، کانتون عفرین برای هیچیک از اطراف کشمکش هفت ساله سوریه منشا خطر جدی نبوده است. برعکس، در طول هفت سال جنگ سوریه که نیم میلیون کشته، چند برابر زخمی و ١٢ ملیون آواره بجا گذاشته، اهالی کانتون عفرین توانسته اند تکه ای صلح، تکه ای زندگی نسبتا آزاد و آرام برای خود دست و پا کنند. ‌آنها امروز شجاعانه دارند از این دستاورد ارزشمند دفاع میکنند. البته همین یک تکه مثبت زندگی مردم عفرین، کافی است تا کینه و دشمنی دولت اسلامی ترکیه و اردوغان مستبد، این مقلد سلطانهای عثمانی را برانگیزد. همچنانکه مقاومت سه سال قبل زنان و مردان سلاح برکف و جان برکف کوبانی علیه توحش اسلامی داعش با کینه زمخت اردوغان و شرط بندی تخیلی او بر سر سقوط کوبانی مواجه گردید.

نقشه سیاسی نظامی پشت این جنگ، فراتر از عفرین، جغرافیای به مراتب وسیعتری را مد نظر دارد. در وهله اول ناظر است بر آخرین فرصتها برای پیشروی نظامی بیشتر دولت ترکیه در مراحل پایانی جنگ سوریه که هنوز نقطه پایان مشهودی ندارد. آیا جنگی به این گستردگی در آستانه گردهمائی "سوچی" درباره آینده سوریه که دولت روسیه برای ٣٠- ٢٩ ژانویە ترتیب داده، تنها برای بلعیدن لقمه ای به کوچکی عفرین است؟ البته کە نیست. جنگ عفرین برای گسترش دخالت دولت ترکیه در ژئوپولیتیک آتی منطقه در مقطع پایانی جنگ هفت ساله سوریه است. تلاش آن دولت برای گرفتن سهم بیشتر از کیک خون آلود بقایای سوریه در شطرنج خونبار رقابتهای قدرتهای جهان و منطقه بر خرابه های سوریه است. به احتمال زیاد این تهاجم نظامی برای تحمیل طرح "منطقه امن" در نوار شمالی مرز سوریه و ترکیه به عنوان "امر انجام شده" است. طرحی که دولت ترکیه سه سال است تعقیب میکند. به علاوه این جنگ ناظر است بر معامله دولت ترکیه با اروپا بر سر سرنوشت سه ملیون و نیم آواره جنگ سوریه که طی این همه سال در گروگان داشته و بابت نگهداری آنها چند میلیارد یورو از اتحادیه اروپا دریافت کرده است. اخیرا اردوغان به طور جدی به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا متمایل گشته و جواب سرد گرفته است.

در پنج روز گذشته، جنگ عفرین دهها کشته و زخمی عمدتا از مردم عادی و هزاران آواره جنگی ببار آورده اما حمله نیروهای ارتش ترکیه و میلیشیای موسوم به "ارتش آزاد سوریه" نتوانسته سد مقاومت مدافعان عفرین را بشکند و تنها موفق به کنترل چند روستا شده است که توسط مدافعان قهرمان عفرین پس گرفته شده اند.

اما این جنگ تا همینجا شکاف خونین جدیدی بر اساس تفرقه قومی میان اهالی عرب زبان و ترکمن زبان شمال غرب سوریه با اهالی کرد زبان کانتون عفرین ایجاد کرده است. مردمی که به رغم محدودیتهای شرایط جنگی سوریه، در فضای همکاری و همسرنوشتی، تا قبل از این جنگ، همزیستی و مراوده نسبتا آرام و آزادی، در مقایسه با مناطق جنگزده و ویران شده سوریه، برای خود فراهم آورده اند.

دستاویزها و پیش درآمدهای این جنگ هم جای توجه جدی است. هفته گذشته دولت ترکیه به نقشه دولت آمریکا برای تجهیز یک ارتش سی هزار نفری در شمال شرقی سوریه اعتراض کرد. ارتشی مرتبط با "نیروهای سوریه دمکراتیک" که عمدتا مرکب از "واحدهای حمایت خلق" (ی پ گ) و "واحدهای حمایت زنان" (ی پ ژ) مرتبط با حزب اتحاد دمکراتیک (پ ی د) است. دولت ترکیه فورا سپهسالار خود را به مسکو فرستاد تا برای مقابله با این اقدام توسعه طلبانه دولت آمریکا با دولت روسیه هماهنگی کند. از نزدیکی موعد گردهمائی "سوچی" برای فشار بر دولت پوتین بهره برداری کرد و خواستار برآورده شدن دو شرط شد تا اساسا در آن گردهمائی شرکت کند:

اول اینکه مقامات روسیه آسمان سوریه را برای بمباران هواپیمایشان بر فراز سوریه باز کنند و دوم اینکه نیروهای ناظر خود را از عفرین بیرون برند و مانع تعرض نظامی نیروهای ارتش ترکیه و "ارتش آزاد سوریه" به عفرین نشوند.

دولت روسیه با استفاده از این موقعیت به کانتون عفرین فشار آورد که در برابر تهدید ارتش ترکیه به نظام بشار اسد بپیوندد. عفرین نپذیرفت. مقامات روسیه در مقابل نیروی ناظرشان را از عفرین بیرون بردند، آسمان منطقه را هم به روی بمباران هواپیماهای ترکیه گشودند. نشان دادند که برای دولت روسیه شرکت ترکیه در گردهمائی "سوچی" مهم است نه حفظ رابطه با مردم عفرین. در این میان رژیم بشار اسد در بیانیه شدیداللحنی لفظا اخطار کرد که هواپیماهای ترکیه را در صورت ورود به آسمان سوریه هدف قرار خواهد داد. اما در برابر پنج روز جنگ و صدها بمباران کانتون عفرین، کوچکترین واکنشی نشان نداد. از طرف دیگر به نظر میرسد مقامات آمریکا هم در برابر تعرض ترکیه سر موافقت تکان داده اند. صحبتهای مقامات آمریکا و اروپا درباره درک "نگرانیهای امنیتی مشروع" دولت ترکیه توجیهی ناروا برای چشم پوشی از تعرض ارتش ترکیه به اهالی عفرین، بدون هیچ "نگرانی امنیتی" موجهی است. نشست شورای امنیت سازمان ملل هم در برابر تعرض ارتش ترکیه واکنش نشان نداد. نشانه های یک همگامی ضدمردمی علیه حقوق عادلانه مردم عفرین و دستاوردهایشان، به صورت حمایت از و چشم بستن بر تعرض وحشیانه دولت ترکیه به عفرین آشکارا مشهود است.

در شهر منبج، شرق عفرین، هم دوهزار نیروی آمریکا مستقر است. این نگرانی وجود دارد که دولت آمریکا در تبانی با دولت ترکیه این نیرو را از منبج بیرون ببرد و راه را برای ادامه جنگ ارتش ترکیه به منبج باز بگذارد. دستاویز دولت آمریکا این است که منطقه عملیات آن در سوریه منحصر به شرق فرات است، عفرین و منبج در غرب فرات است.

یک بار دیگر روشن شد که دولتهای خاورمیانه که در آنها مساله کرد وجود دارد و ستم ملی بر مردم کردزبان جریان دارد (ترکیه، ایران، عراق و سوریه)، در سرکوب عریان و افسارگسیخته هر حرکت آزادیخواهانه این مردم ستمدیده، شانه به شانه هم تکیه میدهند و قدرتهای امپریالیست صاحب منافع و مناطق نفوذ در خاورمیانه هم از سرکوبگری آن دولتهای ستمگر حمایت میکنند. تهاجم سه ماه قبل ارتش عراق و حشد شعبی و سپاه قدس رژیم اسلامی ایران به کرکوک و مناطق کردنشین خارج اقلیم کردستان عراق، نزدیکترین مورد سرکوبگری جبهه دولتهای ستمگر در حق این مردم ستمدیده است.

مقاومت برحق مردم عفرین در برابر این جنگ تحمیلی نابرابر، همچون مقاومت مردم کوبانی علیه توحش اسلامی داعش، در دفاع از زندگی خود و دستاوردهای چندین ساله شان در عرصه اداره مستقیم امور خود، شایسته گرمترین حمایت همه آزادیخواهان سراسر جهان است. اما شرایط برای مقاومت مدافعان عفرین در برابر تعرض ارتش ترکیه و میلیشیای "ارتش آزاد سوریه" وابسته به آن، در مقایسه با شرایط مقاومت مردم کوبانی در برابر داعش، به مراتب دشوارتر و پیچیده تر است. با این همه مقاومت سرسختانه مردم عفرین در همین پنج روز و عدم توفیق مهاجمان به شکستن سد مقاومت، میرود که شرایط دشوار را پشت سر بگذارد. کفه تناسب قوا میرود که به زیان نیروی مهاجم تغییر کند.

سیاست کمونیستی و اردوی آزادیخواه در قبال جنگ عفرین، گرمترین حمایتِ با تمام توان و تلاش برای جلب حمایت بشریت آزادیخواه از مقاومت دلیرانه زنان و مردان عفرین و همه مردم صلح طلب کانتون عفرین است. در همان حال آگاهگری و اطلاع رسانی مستمر و جانبدار پیرامون رویاروئی عادلانه و شجاعانه مردم عفرین با جنگ تحمیلی دولت ترکیه هم وظیفه نیروهای کمونیست و آزادیخواه سراسر جهان است. حزب حکمتیست تهاجم نظامی دولت ترکیه علیه کانتون عفرین را شدیدا محکوم کرده است. این تهاجم باید بیدرنگ متوقف شود و ارتش ترکیه از آن منطقه بیرون برود.

***

خواندن 245 دفعه

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پربازدید