mahmoud

mahmoud

دوشنبه, 24 مهر 1396 18:20

نشریه اكتبر شماره 227 . نشریه کمیته کردستان حزب حکمتیست منتشر شد

http://www.hekmatist.org/attachments/article/6698/oktobr-227.pdf

 

 

دوشنبه, 24 مهر 1396 18:34

ملکه عزتی - حمایت از خواسته های معلمین و دورنمای اعتراضات  
امروز دیگر سطح پایین دستمزد و درامد نامتناسب با وضع معیشت و سطح رفاه فقط مربوط به بیکاران یا کارگران تحت استثمار سرمایه نیست، امروز دیگر فقط زنان تنها و سرپرست خانواده از فقر و تنگدستی رنج نمیبرند. امروز چند شغلی  فقط مختص به  قشر خاصی در جامعه نیست. امروز و در سایه جمهوری اسلامی سرمایه  و دزدیهای نجومی سران رژیم معلمان نیز به خیل عظیم میلیونی مردمی پیوسته اند که برای گذران معیشت مجبورند چندین کار دیگر هم داشته باشند تا بتوانند از عهده ی هزینه سرسام اور زندگی در کشوری که اختلاف طبقاتی به حد انفجار رسیده است بربیایند. از تدریس خصوصی و ساعتهای اضافه کاری و رانندگی اژانس تا هر نوع کار دیگری که در ازای ان بشود  پولی بدست اورد.. امروز و بعد از۳۸سال تداوم  نکبت جمهوری اسلامی معلمان نه تنها از رشد و رفاه اقتصادی بی بهره اند بلکه شان و منزلت انسانیشان  نیز روزانه زیر پا نهاده میشود.
 بدنبال مصادره انقلاب ۵۷ و حمله به نیروهای رادیکال و کشتار وسیع ازادیخواهان و انقلابیون چپ توسط جمهوری اسلامی دور بعدی  حمله متوجه اقشار دیگر از جمله معلمین شد. یادم است در سنندج  بهترین و دلسوزترین و اگاهترین عناصر اموزش و پرورش که در بین مردم بعنوان چهره های چپ و انقلابی و شرافتمند شناخته میشدند شامل پاکسازی و اخراج از کار شدند. بازی با زندگی و معیشت انسانها از همان بدو قدرتگیری جمهوری اسلامی  با این رژیم منحوس متولد شد و تا به امروز که جواب حق خواهی معلمان با زندان و شلاق و محرومیت اجتماعی و کاری داده میشود ادامه داشته. همراه با کشتار نسلی از ازادیخواهان هرروز دایره ایجاد خوف و وحشت در میان مردم به هدف به سکوت و سکون کشاندن معترضین وسیعتر و وسیعتر شده است اما هرگز موفق به ساکت کردن همیشگی صدای ازادیخواهی و حق طلبی زنان، کارگران، جوانان به تنگ امده از فضای تنگ اجتماعی و همه کسانی که قوانین و معیارهای این حکومت را به چال کشیده اند، نشدند.
از چندین سال پیش یکبار دیگر اعتراضات معلمان اوج گرفته و هر سال شاهد این اعتراضات در اشکال مختلف بوده ایم. جمهوری اسلامی هر انچه که از دستش برامده در جهت مقابله و حمله به معلمان و تجمعات انها کوتاهی نکرده است. از دستگیری و زندانی کردن و احکام طولانی زندان برای  معلمین معترض تا ایجاد فضای امنیتی در مدارس.حکم زندان اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، محسن عمرانی و مختار اسدی و حکم تبعید رسول بداقی، علی‌اکبر باغانی، لکه ننگی بر پیشانی سران حکومت جنایت سرمایه است که دست تک تکشان به خون ازادیخواهان اغشته است.
روز ۱۳مهر ماه همزمان با روز معلم و در غیاب رهبران در زندان، در بیشتر شهر های کشور معلمین معترض به خیابان امدند و با اعلام خواسته هایشان اعتراض خود را به دولت دروغ و فریب روحانی شارلاتان اعلام کردند.
در شرایطی که در سایه حکومت اسلامی مدرسه کودکان افغانی بسته میشود و حتی در مدرسه ایی که فقط این دانش اموزان به شکل کاملا غیر انسانی وایزوله مشغول تحصیل هستند اجازه ادامه تحصیل به انان داده نمیشود، معلمین خواستار بودجه عادلانه برای افزایش سرانه دانش آموزی در راستای تأمین آموزش رایگان، باکیفیت و عادلانه برای تمام کودکان به‌خصوص دانش آموزان مناطق محروم، بازمانده از تحصیل و مهاجرین شدند. شرم کلمه بسیار کم و غیرگویایی برای سران رژیم اسلامی و دولت روحانی است.
در حالی که هزاران شرکت و بنگاه مالی عمده در اختیار سپاه پاسداران است و بودجه نظامی این نیروی جنایتکار و تروریست هر سال افزایش مییابد، مساجد و حوزه های تربیت اخوند هم قارچ واردر حال افزایش است، بودجه اموزش و پرورش در ایران ۳۱هزار میلیارد تومان تعیین شده، نیروهایی که در این وزارتخانه کار میکنند میگویند  برای رسیدن به یک آموزش و پرورش مطلوب نیاز است که این بودجه ۴۰ درصد افزایش یابد!!!
خواسته معلمین در طی این سالها و خصوصا در اعتراضات روز معلم امسال  اختصاص بودجه لازم برای تامین آموزش رایگان و با کیفیت برای همه دانش‌آموزان و همچنین تخصیص یک دستمزد عادلانه برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور بود.
سایر خواسته ها هم از این قرار بود.. تدریس زبان مادری در مناطق دو زبانه و حضور مددکار اجتماعی و مربی بهداشت در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی ازجمله خشونت در مدارس از جمله دیگر خواسته های معلمان شرکت کننده در این تجمع بود.  خصوصی سازی اموزش در سالهای گذشته و تحمیل شهریه های نجومی حتی در مدارس دولتی از جمله مشکلات جدی اجتماعی است .در مقابل این هجوم خصوصی سازی معلمان خواستار اموزش یکسان و با کیفیت برای همه دانش اموزان شدند.
در شرایطی که کلاسهای اموزشی در بسیاری از مناطق کشور زیر هر استاندارد قابل پذیرشی  قرار دارد و استفاده از چادر و کپر در بسیاری از مناطق به یک نرم رایج تبدیل شده معلمین خواستار اختصاص بودجه لازم برای تأمین و استاندارد سازی محیط‌های آموزشی مطابق با استانداردهای بین‌المللی شده اند. در شرایطی که جمهوری اسلامی و عوامل ریز و درشت این رژیم تلاشی جدی برای برای ایزوله کردن معلمین در بند و تبعید را اغاز کرده اند و ترفند تفرقه و تشتت را بکار گرفته اند در روز معلم و در بیانیه سراسری معلمین  ازادی  معلمین در بند  یکی از خواسته های اصلی این بیانبه بود. معلمین معترض  اعلام کردند که خواستار ‌لغو هر نوع محکومیت فعالان صنفی و معلمین هستند و خواهان  جبران خسارت برای این زندانیان گردیدند. دهن کجی علنی به تلاشهای جمهوری اسلامی در ایجاد تفرقه و تشتت و پراکنده کردن صف معترض و منسجم معلمین.
در جامعه ایی که اختلاف طبقاتی به اوج رسیده  و بلندگوهای تبلیغی  سرمایه  و سرمایه داران درتلاش برای اشاعه یاس و نومیدی  و باور این دروغ بزرگ  که دنیا همین است و همین هم خواهد ماند،  در ماراتن مرگ و زندگی و جدال طبقاتی، صدای کارگران هپکو و صدهها مجتمع کارگری دیگر، صدای سرود انترناسیونال در مراسم بزرگداشت کارگر مبارز محمد جراحی، صدای مردم مبارز کردستان در دفاع از جان و معیشت کولبران و صدای اعتراض معلمین در روز جهانی معلم جرقه هایی هستند که در مقابل اشاعه باور دنیا همین است و همین هم خواهد ماند ،ایستاده است و به اشاعه این باور اجازه یکه تازی نمیدهد. به چلنج کشیدن این باور و این تبلیغات یاوه گویانه کار انسانهایی است که به ایجاد یک دنیای بهتر برای همه ی انسانها  باور دارند و برای ایجاد ان تلاش و مبارزه میکنند.  این تلاش و مبارزات کار کسانی است که دنیا و نظم موجود را محتوم نمیداند و در مقابل ان به تلاش و مبارزه  روی میاورند.
مبارزه و اعتراضات معلمین از این جهت تلاشی برای تغییر و تسلیم نشدن در مقابل وضع موجود است. این اعتراضات فقط برای معیشت بهترو حقوق صنفی نیست، این تلاشی  برای بهتر شدن و تغییر کیفی وضعیت نسلی از کودکان و جوانان جامعه است که امروز بخشی از انان کودکان کار و خیابان نام دارند و بخشی دیگر قربانیان نظام کثیف سرمایه بعنوان کارگر بیکار، کارگر اخراجی، دانشجوی زندانی، در چنبره اعتیاد و تن فروشی و کارتن خوابی.
خواسته ها و اعتراضات معلمین  بهمین دلیل ساده  شایسته گسترده ترین و گرمترین حمایتهاست.
اما دورنمای این مبارزات و ادامه ان در نهایت باید منجر به ایجاد یک تشکل فراگیر و سراسری و مبارزات هر چه متحدانه تری در بین معلمین بشود. اعتراض معلمین به تنهایی و بدون پشتیبانی دانش اموزان و والدین دانش اموزان میتواند باعث شکاف در حمایت همه جانبه از انان بشود.
سازمانیافتگی این اعتراضات و برداشتن یک گام بلند به پیش درعقب راندن جمهوری اسلامی و جلب حمایت و همراهی جنبش کارگری ایران از این اعتراضات باید در دستورکار معلمین مبارز و رهبران این اعتراضات قرار بگیرد.
 تجمعات اعتراضی و به خیابان امدن و مارش همدلی و اتحاد در مقابل دولت روحانی و نظام سراپا فساد جمهوری اسلامی فقط در روز معلم یا بشکل محدود به تنهایی قادر به ایجاد تغییراتی که معلمین  خود خواهان ان بوده اند نخواهد شد .دورنمای یک سلسله اعتراضات متحدانه و منسجم میتواند و باید در دستور کار معلمین معترض قرار بگیرد. این نظام تا بن دندان مسلح که با زور زندان و تبعید و شکنجه و ارعاب و اعدام بر سر پا ایستاده به سادگی از میدان بدر نخواهد رفت. برای تسلیم این نظام به نیروی بسیار بیشترو منسجم تری نیاز است. نیروی کارگران، نیروی زنان، جوانان و همه کسانی که به نظم موجود معترضند. بدون این دورنما هر بار باید یکبار دیگر راه رفته را پیمود.

ملکه عزتی

15 اکتبر 2017

دوشنبه, 24 مهر 1396 18:30

ابوبکر شریف زاده - نا هنجاری و خشونت در جامعه ایران و علت وجودی آنabo
با یک نگاه ساده و کمی دقت هر انسانی  روزانه به ده ها نمونه بر می خورد و می بیند  که خشونت و پرخاشگری   در جامعه ایران نهادینه شده و  بی داد می کند و در لایه های مختلف جامعه رواج فزاینده پیدا کرده است ُکه حاصل و بازتاب آن در شکل و قالبهای بزهکاری در عرصه های گوناگون خود را نشان می دهد .
اجازه بدهید قبل از اینکه خود حتی با دلیل و مدرک وارد تجزیه و تحلیل خشونت و ناهنجاری در جامعه  شویم و شاید دچار اغراق و زیاده روی در رابطه با این اپیدمی مخرب و ناسالم شویم . بگذارید به گفته و آمار خود مسببین و اداره کنندگان وضع موجود اکتفا کنیم که هراز چند گاهی  از زبان مقامات مسئول آمارهایی در زمینه خشونت ، پرخاشگری و بزهکاری منتشر می کنند .
مدتها قبل  کانون " اصلاح و تربیت " اعلام کرده که طی پنج سال اخیر آمار ورود به زندان بر اثر انواع خشونت فقط در تهران دوبرابر شده است .البته کانون " اصلاح و تربیت "  رقم مشخصی را اعلام نمی کند تا به زبان آدمیزاد مردم متوجه شوند یعنی چه تعداد و رقمیُ اما یک قدم آنطرقتر از زبان رئیس قوه قضائیه اعلام شده که حدود هشت میلیون پرونده قضایی در " دادگستری " ایران وجود دارد . اگر ما  به همین  آمار که از زبان مسئولان رژیم اعلام می شود اکتقا کنیم و فرض کنیم که این هشت میلیون پرونده دو طرف دارد سرانگشتی یعنی شانزده میلیون واحد اجتماعی در گیر این پرونده ها هستند . با توجه به اینکه خودشان اعلام می کنند که این آمار مربوط به چند سال قبل است  و می توان گفت با توجه به لاقیدی و عدم توجه آگاهانه رژیم  در مورد سیر سعودی خشونت و ناهنجاری که روز به روز گسترش می یابد می توان گفت در حال حاضر در " دادگستری " سی و دو میلیون پرونده  به اصطلاح" قضایی "  وجود دارد . تصور کنید جامعه ای که این آمار و علایم شاخص سلامتیش باشد . و این درجه از بیماری و گسترش عفونت اجتماعی در لایه های آن رسوغ و لانه کرده باشد و نتیجتا صحبت از امنیت و آرامش خیلی زیادی بنظر می رسد ، چرا که  با این سیستم حکومتی که تا به امروز بانی و مسبب وضع موجود است چه آینده ای را باید تصور کرد .هر چند عاملین و بازیگران وضع موجود به خوبی واقفند که چه بر سر مردم و جامعه آورده اند و به جای اینکه ریشه ای برای حل این همه ناهنجاری چاره اندیشی کنند این مشکلات را ناشی از تزلزل اخلاق عمومی چون دروغگویی ، ریاکاری ، و نهایتا آنرا به ذات انسان و فرد فرد شهوندان آن جامعه تنزل و ربط می دهند .
همچنانکه گفتم از با لا تا پایین ترین رده حکومتی بر این معضل و فاجعه واقفند، اما توجه کنید به نشست کابینه دولت به ریاست  حسن روحانی. در چنین جلسه ای  قاعدتا باید در مورد حل مسئله بیکاری ، و خشونت زدایی که از جای ، جای جامعه تا کانون خانواده گسترش و ریشه دوانده و فقر و نداری چون سرطان تمام تاروپود جامعه را طنیده صحبت کنند، اما  داستان شیرین خر دجال همراه با گریه "یا حسین "پیش می کشند،  گویا امام حسین از بس انسانی فکر کرده به اسیری که به اسارت در آمده آب داده است  ، گیریم امام حسینتان این کار انسانی را انجام داده  شماها  فکری به حال تشنگی و گرسنگی پنجاه میلیون انسانی که به خاک سیاه نشانده اید بکنید .به این دلیل مشکل امروز و گرفتاری مردم و هزار ویک معضل از جمله خشونت و ناهنجاری از دستور  دولت خارج و دعوا و مرافعه  امام حسین  برسر سهم خواهی با عموزاده اش روی میز دولت دوازدهم میاد. از طرف دیگر و با این همه مشکللات  برای نشر آثار خمینی هفتاد وهفت میلیارد و رقمی در همین حدود صرف بر گزاری عاشورای حسینی  و داستان خر دجال می شود . چرا ؟ به این آمار بودجه های نجومی  که صرف فیضه ها و نهاد های رنگارنگ ضد انسانی و مجریان فقر و نداری و خشونتی که سازمان داده اند از جمله سپاه ،ارتش ، ده ها گروه سرکوبگر و تروریست خارج از مرز از جمله حشدی شعبی ( بسیج مردمی ) در عراق به سرکردکی و مسئولیت مستقیم قاسم سلیمانی که دارند یک جنگ دیگر  در منطقه راه می اندازند علیه مردمی که بعد از صد سال تصمیم گرفته اند مستقل شوند، ایا مردم ایران حق ندارند بگویند هشت سال جنک ایران و عراق کافی نبود برای این همه خانه خرابی که حاصلش امروز خشونت و افسردگی به بار آورده است  مگر در طی جهل سال انواع گله های حزب الله و ده ها گروه جانی و وحشی را به جان جامعه و تک تک مردم نه انداخته اید ؟!  اگر اعدام ، شکنجه و زندان راه مقابله و پایان خشونت بود که نیست بنابراین  قاعدتان باید جامعه سالم و واکسینه شده و بدور از خشونت داشته باشیم . اما می دانیم و همه می دانند که در جامعه ایران کوچکترین درجه ای از سلامتی روحی و روانی به چشم نمی خورد .  قبل از اینکه نمونه های را بازگو کنیم اجازه بدهید  کیس دولت را فعلا کنار بگذاریم که بعدا بحث شیرین آن را خواهیم کرد . در جامعه ایران زیر سایه جمهوری اسلامی ناهنجاری در دنیا بعداز آمریکا به شکلهای مختلف به بالاترین وجه خود را نشان می دهد .از جمله در فعل و انفعال روزانه مردم از توهین و تحقیر ، فحش و ناسزا حتی در رانندگی که قاعدتا باید در این زمینه و عرصه بیشترین خونسردی و متانت بکار گرفته شود تا منجر به اتفاقات ناهنجارو کشته شدن سالیانه بیش از بیست هزار انسان نباشیم، جرا که  خشم چنان ناخواسته بالاست که به عناوین مختلف منجر به ضرب وشتم ،  قتل  و............ منجر می شود که اتفاقات این چنینی در ابعاد کشور تبدیل به نرم و نهادینه  شده است . اگر در کشوری چون آمریکا که بالا ترین خشونت و ناهنجاری وجود دارد و دلیل عمده آنرا فیلمهای هالیوودی  و میدیا و پروپاگند می دانند ،  و عامل اصلی یعنی نظام سرمایه داری را با این نوع تبلیغات از زیر تیغ خارج می کنند هر چند شاید فیلمهای هالیوودی و خشن بی تاثیر نیستند خصوصا در ابعاد زیادی به لحاظ آموزشی کپی خواهد شد . اما در ایران که موضوع بحث ما است ریشه تمام ناهنجاریها  ، خشونت  ، قتل در خانواده تا اجتماع ، دزدی ، توهین و تحقیر در ابعاد و اشکال مختلف آ ن ناشی از مشکلات اقتصادی است که پیامدهای افسردگی و پرخاشگری حاصل آن است . برای نمونه تحصیل را در نظر بگیرید .میلیونها جوان که بیست و پنج سال عمر را به هدف آینده شاد و مرفه صرف تحصیل می کند، اما بعد از پایان تحصیل بیکار و خانه نشین وقبل ازاینکه استخدام شود و دارای شغل  مفید به حال خود وجامعه باشد در سیستم مافیای و وارونه جمهوری اسلامی  هزار ویک امید و آرزو که در سر داشت دود و به هوا می رود ، نتیجتا  دچارسر خورده گی ، مریضی روحی و افسردگی و قدم بعدی خشونت طلب و پرخاشگر و سرانجام برای بقای خود چون به خلاف و اعمال ناخواسته غیره انسانی روی می اورد .
چرا چنین است و مقصر کیست ؟
 می دانیم ریشه و بازتاب خشونت در تداوم تاریخی مبارزه و مقابله انسان با خطرها و تهدید در جامعه و محیط زندگی فرد همیشه بوده،  اما اگر آحاد بعنوان شهروندان  در جامعه حرمت و امنیت داشته باشند از همه مهم تر امنیت شغلی و اقتصادی داشته باشند ورقابت برای لقمه نانی در کار نباشد، طبیعتا خشونت به حداقل و انسان بی نیاز همانی که برای خود می خواهد برای همنوعش هم طلب می کند. . در واقع رژیم اسلامی جامعه را تبدیل به جنگل کرده و رقابت و حذف فیزکی را نرم جامعه کرده است . در ایران ، فضا چنان تنگ و نا امیدی بر فکر و ذهن آدمها اثر منفی گذاشته که انسانها نه با محیط پیرامونی خود حتی با خود هم در گیر و پرخاشگرند. به هم دلیل است که در ابعاد خارج از نرم  شاهد خود کشی هستیم . علت همه این گونه اعمال ریشه در کمبود و نیاز است .
طبق آماری که در مهر ماه سال ۹۲ منتشر شده انواع خشونت از جمله  ضرب و شتم عمدی و غیر عمدی ، توهین و تحقیر ، تخریب ، زن آزاری و کودک آزاری جزء بیشترین خشونتها در ایران بوده و در حال رشد است . خشونت  در دو سطح یا دو  زمینه قابل روئیت  است. یکی فردی و دیگری اجتماعی. که این دو بر هم قابل کپی و انتقالند.  خشونت فردی روانشناختی است که بسته به موقعیت اجتماعی و روحی فرد دست به خشونت می زند .و نوع دوم ان خشونت اجتماعی است که خصلت آن جنگ و تهاجم  است . وجه دیگر خشونت  تعصبات است از جمله دینی ، نژادی ، و جنسی  که هر کدام می توانند باروت و منشاء خشونت بی پایان باشند از جمله جنگ وخشونت علیه کودکان ، زنان .اشاره کردم که  به بحث شیرین دولت بر می گردم . دولتی که با آن همه امکانات مالی و مادی که در اختیار دارد و برای حل اینهمه مشکلات کوچکترین برنامه و پروژهای ندارد و شانه از زیر بار مسئولیت خالی می کند و با کمال وقاحت مشکلات را در نداشتن اخلاق مردم می بیند. دولتی که ساختار آن مظهر تقلب و خشونت ورزی ، دروغگویی ، فسادو رشوه ، و بی اخلاقی باشد براستی بسیار سخت است که از شهروندان جامعه انتظار داشته باشد که به اصطلاح رویکرد دیگری داشته باشندُ بویژه اگر جنبشهای اجتماعی و سکولار اجازه فعالیت نداشته باشند . به همین دلیل و در   
   غیاب جنبشهای چپ و آزادیخواهانه جامعه ایران از یک ساختار مدرن و غیر پرخاشگر رنج می برد .                                        
راه حل و چکار باید کرد ؟
مردم هیچ راهی غیر از اتحاد و اعتراض در پیش  ندارند. یا تسلیم  سیکل باطل و روز بروز بدتروضع موجود که جان فرد فرد جامعه را به لب رسانده  است می شوند ُیا اعتراض حول خواست و مطالبات بر حق که باید  با زوربه رژیم تحمیل کرد. به جای نشر آثار خمینی و ساختن مسجد سر هر کوچه ای ُ باید خواستار کار و بیمه بیکاری  و همین امروز خواستار راه اندازی مراکز مشاوره رایگان  روانشاسی و روانپزشکی  در تمام منا طق کشور شد .شاید گفته شود با کدام امکانات مادی؟ با همان پولهای که صرف تمام اماکن مذهبی ، تروریستی و بودجه های نجومی که صرف تحصیل و خوشگذرانی بقول معروف آقا زاده ها  "  غارتگران "  می شود . کلید پایان دادن به وضع موجود فقط و فقط در گروه اراده  و در دست شما مردم است نه در دست شیخ حسن روحانی .       
 نکته آخراینکه ،  وقتی تاریخ این مطلب را  نوشتم "ماه اکتبر" " انقلاب اکتبر به ذهنم آمد" جا دارد  یادی کنیم از یکصدمین سال انقلاب اکتبر که هنوز امواجش لرزه بر پیکر و مناسبات سرمایه داری می اندازد.
زنده با انقلاب اکتبرو به امید تکرار دوباره اکتبر، چرا که بشریت و جهان به اکتبر دیگری نیاز دارد. چون یا سوسیالیسم یا بربریت . راه و آلترناتیو سومی نیست .

ابوبکر شریف زاده 14 اکتبر 2017

دوشنبه, 24 مهر 1396 18:28

پردل زارع-اخبار کارگری و اجتماعی کردستان بیکاری گسترده در ایران مقصر کیست!  - پردل زارع
کمبود معلم در مدارس شهرستان بانه
بیشتر از بیست روز از بازگشایی مدارس و شروع به کار مدارس در سراسر ایران می‌گذرد اما دانش اموزان کلاس پنجم مدرسه  "قادر خان احمدی " واقع در شهرک " ارمردی" شهرستان بانه هنوز کلاس درس شان را شروع نکرده اند و در بلاتکلیفی به سر میبرند. با وجود پیگیری خانوادهای  دانش آموزان این مقطع دانش آموزی هنوز اداره اموزش و پروش شهرستان بانه هیچ کاری برای رفع این مشکل انجام نداده است.  
اعتراض معلمان در مریوان
روز پنجشنبه سیزدهم مهر ماه معلمان  شهرستان مریوان در مقابل فرمانداری شهرستان مریوان دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار آزادی معلمان دستگیر شده و رایگان کردن آموزش و دست یابی به مطالبات صنفی خود شدند.
مرگ  دو کارگر
روز شنبه بیست و دوم مهر ماه  دوکارگراهل روستای خاندان قولی هنگام کار در یک چاه عمیق در شهرستان بیجار به دلیل فرو ریختن دیوار چاه  جان خود را از دست دادند.
اکران فیلم کژال در سینماهای ایران
فیلم سینمایی کژال با موضوع زندگی کولبران در کردستان و آشنای با زندگی و کار سخت و پر خطر کولبران  با کارگردانی نیما یار بعد از سه سال مجوز پخش گرفت.
احضار فعالین کارگری درسنندج
روز سه شنبه هجدهم مهر ماه تعداد چهار تن از فعالین کارگری شهر سنندج با نام های مظفر صالح نیا، غالب حسینی، خالد حسینی و شریف ساعد پناه طی نامه های جداگانه ای به اداره اطلاعات نیروی انتظامی شهر سنندج احضار شدند.
اعتراض مقابل دادگاه نظامی شهر سنندج
خانواده دو کولبر کرد به نامهای قادر بهرامی و حیدر فرجی  که یک  ماه پیش هنگام عبور از مرز ایران و عراق در منطقه مرزی بانه به دست نیروهای انتظامی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و هر دو کشته شدند، روز گذشته در مقابل دادگاه نظامی شهر سنندج دست به اعتراض زدند و خواستار دادگاهی کردن قاتلان فرزندشان شدند.

مرگ یک کارگر کردزبان در استان گلستان
روز دوشنبه دهم مهر ماه یک کارگر سی ساله  کورد به نام ستاره غلامی هنگام کار در تونلی در استان گلستان به علت ریزش تونل جانش را از دست داد.
عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری مریوان
به گفته جمعی از کارگران ناراضی شهرداری شهرستان مریوان پیمانکار و شهرداری شهرستان مریوان نزدیک به هفت ماه است از پرداخت حقوق به کارگران بخش خدمات شهرداری سرباز زده‌اند و این کار زندگی اکثر کارگران را با مشکلات زیادی روبرو کرده است .
خودکشی یک زن جوان در سقز
روز شنبه پانزدهم مهرماه در محله صاحبی شهر سقز جوانی به دلیل مشکلات خانوادگی خود را به آتش کشید و بعد از ساعتی در بیمارستان شهرستان سقز به دلیل سوختگی ناشی از خود سوزی جان سپرد.
تجمع اعتراضی بهاران سنندجی
مورخه پانزدهم مهر ماه جمعی از بهیاران ناراضی به سیستم استخدامی بهیاران در مقابل دانشگاه علوم پزشکی شهر سنندج با در دستگرفتن پلاکاردهایی دست  به تجمع اعتراضی زدند.
زخمی شدن یک کولبر  
روز سه‌شنبه هجدهم مهر ماه یک کولبر در منطقه  مرزی کانی خوا با  شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی سردشت زخمی شد.

تهیه و تنظیم: پردل زارع.    ۱۵ اکتبر ۲۰۱۷

دوشنبه, 24 مهر 1396 18:26

اعلامیه کمیته کردستان حزب حکمتیست. در رابطه با تهدید به جنگ علیه مردم کردستان عراق

به دنبال رفراندوم مردم کردستان عراق و رای به جدایی و تشکیل دولت مستقل، همچنانکه پیش بینی می شد تهدید و ارعاب از جانب دولت عراق و کشورهای همسایه ، ایران و ترکیه بلافاصله  علیه مردم کردستان عراق آغاز شد و اعلام کردند اجازه نخواهند دادکه عراق تجزیه شود. حقظ تمامیت ارضی عراق را دستاویز و بهانه قرار دادند تا تهدیدات خود علیه مردم کردستان عراق را عملی کنند. به فاصله چند روز بعد از رفراندوم دولت عراق اعلام کرد که حکومت اقلیم باید فرودگاهها و گذرگاههای مرزی مبادله کالا را به دولت مرکزی واگذار کنند.

همزمان جمهوری جنایتکار اسلامی نیروی نطامی وسیعی را به مرز با کردستان عراق فرستاد و مانورنظامی  مشترکی مجاور مناطق مرزی کردستان عراق با نیروهای نظامی دولت عراق بخصوص با شبه نظامیان شیعه " حشد شعبی" تحت فرماندهی سپاه قدس ،  تهدید آشکار جمهوری اسلامی به دخالت نظامی علیه اقلیم و مردم کردستان عراق بود .
سفراخیر اردوغان  به ایران و تصمیم مشترک سران جنایتکار هر دو کشور در مخالفت آشکار ودشمنانه با تصمیم مردم کردستان عراق به جدایی ، ضدیت آشکار رژیمهای ایران و ترکیه نه تنها با مردم کارگر و زحمتکش کرد زبان هر دو کشور، بلکه یک اقدام جنایتکارانه علیه عزم و اراده مردم کردستان عراق برای تعین حق سرنوشت خود است.
تهدید سران جمهوری اسلامی و لحن شدیدا خصمانه و دشمنانه خامنه ای در دیدار با اردوغان که رفراندوم کردستان عراق  "خیانت به کل منطقه است" تحریک آشکار شبه نظامیان شیعه "حشد شعبی "زیر نظارت سپاه قدس ، به فرماندهی قاسم سلیمانی ، که خامنه ای را مرجع خود تلقی میکنند باروت آغاز جنگ علیه مردم ستمدیده کردستان عراق بود .
امروز قاسم سليماني حامی پیامی از جانب خامنه ای  به بغداد سفر کرده و در این پیام حمایت و تشويق رژيم ايران در جنگ عليه مردم كردستان عراق به حيدر عبادي ابلاغ شده است. فرماندهان حشد شعبي رسما تهديد به جنگ كرده اند.  
اکنون با این تهدیدات و فضای متشنجی که درمنطقه ایجاد شده ،آغاز جنگی در کرکوک و مناطق اطراف  در شرف وقوع است . تمام شواهد نشان می دهد که تهدید به جنگ جدی است و باید در مقابل این جنگ تجاوزگرانه ایستادگی کرد.
نیروهای نظامی اقلیم کردستان  و مردم کردستان اعلام کرده اند که در مقابل هر نوع تجاوزی دست به اسلحه خواهند برد.
رای به جدایی و تشکیل دولت مستقل حق طبیعی و پایه ای مردم کردستان است . زیرپا گذاشتن این حق و تهدید به حمله نظامی و آغاز جنگ علیه مردم ستمدیده کردستان به این بهانه ، از طرف هر دولت و هر نیرویی باید از طرف مردم متمدن و آزادیخواه و احزاب و سازمانهای مدافع حقوق انسانی محکوم و مورد اعتراض قرار گیرد.
كميته كردستان حزب حکمتیست در این شرایط خود را در کنار رفقاي حزب كمونيست كارگري كردستان و مردم کارگر و زحمتکش و ستمدیده کردستان عراق می بیند . هر نوع تعرض به حقوق پایه ای مردم کردستان را محکوم و در حد توان خود در مقابل آن ایستادگی کرده و از مردم کردستان دفاع خواهد کرد.
ما به ویژه از مردم کارگر و زحمتکش کردستان ایران می خواهیم که در برابر هر تهدیدی از مردم کردستان عراق حمایت کنند ، در مقابل تجاوزگری جمهوری جنایتکار اسلامی به حقوق مسلم مردم کردستان عراق برای حق تعین سر نوشت خود بایستند ، اعتراض کنند و هر نوع دست درازی جمهوری اسلامی و هم پییمانان مرتجع آنان در عراق به
مردم کردستان را محکوم و با عزم و اراده خود جمهوری اسلامی را از کرده خود پشیمان کنند.

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست   
۱۳ اکتبر ۲۰۱۷

جمعه, 21 مهر 1396 16:35

نشریه کمونیست هفتگی شماره 409 منتشر شد

 

http://www.hekmatist.org/attachments/article/6691/Communist%20weekly%20nr%20409.pdf

 

جمعه, 21 مهر 1396 16:26

پدرام نواندیش - اعتراضات معلمان و بازنشستگان برحق است، شایسته بیشترین حمایت هاست!اپوزیسیون طرفدار رژیم و مضحکه انتخابات!  - پدرام نواندیش

 مدتهاست که علاوه بر کارگران، دیگر توده های کارکن و بازنشسته جامعه نیز به صف مبارزه علیه بی حقوقی، تبعیض وعلیه دستمزدهای چندین برابر زیرخط فقر، پیوسته اند. روز سیزدهم مهرماه سال جاری، در بسیاری از شهرهای ایران تحت حاکمیت رژیم اسلامی سرمایه، انبوهی از معلمان و بازنشستگان، به خیابان آمدند و مقابل مراکز رژیم اسلامی در این شهرها، تجمع اعتراضی بر پا کردند. در رابطه با تجمعات صورت گرفته آموزگاران و بازنشستگان در سیزدهم مهرماه، نکاتی چند حائز اهمیت است که مختصرا به آنها اشاره خواهد شد.

اول، به خیابان آمدن انبوهی از معلمان در شهرهای مختلف برای بزرگداشت روز جهانی معلم را باید شکستی بزرگ برای رژیم به عنوان یک دولت ایدئولوژیک محسوب کرد. در واقع تلاش های  جمهوری اسلامی برای ایجاد تفرقه در صفوف معلمان ایران با تعیین روز مرگ مرتضی مطهری به عنوان روز معلم، شکست خورده است. تجمعات و اعتراضات معلمان در سیزدهم مهرماه، نه بزرگ آنها به رژیم اسلام سیاسی است. چندین سال است  که اعتراضات معلمان ایران برای معیشت و منزلت ابعادی وسیع پیدا کرده است.
 
دوم، مطالبات معلمان در سیزدهم مهرماه سال جاری، حول سه محور اساسی: بالا بردن سطح معیشت، استانداردهای آموزشی، و آزادی معلمان در بند و زندانیان سیاسی بود. قطعنامه های صادره معلمان در بسیاری از تجمعات اعتراضی صورت گرفته در این روز، بیان کننده سه محور مطالباتی بود که به آن اشاره شد. هر یک از مطالبات بیان شده در قطعنامه های این روز، از یک سو بیان وضعیت معلمان ایران است و از سوی دیگر بیان چگونگی پاسخ جمهوری اسلامی به مطالبات و اعتراضات آنها طی ۳۹ سال گذشته است.

سوم، در سیزدهم مهرماه، علاوه بر آموزگاران، انبوهی از بازنشستگان، درتهران و شهرستانها به خیابان آمدند. تجمعات اعتراضی معلمان و بازنشستگان به دنبال اعتراضات و اعتصابات کارگران کارخانه های هپکو و آذرآب در اراک نشان داد که کارگران، ارتش بیکاران، آموزگاران به عنوان بخشی از طبقه کارگر و بازنشستگان، هم سرنوشت هستند. آنها برای خلاصی از وضع موجود ضروری است در یک صف واحد علیه مسببین این اوضاع بمیدان بیایند و هماهنگی و همبستگی کنونی را تقویت و گسترش دهند. جنبش کارگری باید مانند یک تن واحد بمیدان بیاید تا پیروزی و پیشروی بخشهای مختلف آن ممکن شود.
 
چهارم، رژیم اسلامی سرمایه همواره طی سالهای گذشته، ضرب و شتم، بازداشت فعالین کارگری و صدور احکام شلاق و زندان برای آنها را به عنوان اهرمی برای فشار بر جنبش کارگری ایران را مورد استفاده قرار داده است. اعتراضات وسیع کارگران در معادن زمستان یورت، بافق کرمان، البرز شرقی، هپکو، آذر آب، پرستاران و تجمعات معلمان و بازنشستگان... بیان این حقیقت است که ابزار سرکوب که سالهاست مبنای حکومت سرمایه داران اسلامی ایران است، کارایی اش را از دست داده است. اشاره شد که اعتراضات وسیع معلمان و بازنشستگان در سیزدهم مهرماه سال جاری ادامه مجموعه اعتراضات و تجمعات اعتراضی آنها در چند سال گذشته است. در عین حال تداوم این اعتراضات نشان این حقیقت است که جمهوری اسلامی نمیخواهد به مطالبات عمومی شهروندان پاسخ دهد. این حکومت ظرف خوشبختی شهروندان جامعه نبوده و نیست . اکنون حضور پر رنگ میلیونها توده کارکن جامعه، تائیدی بر ناتوانی دولت اسلامی درپاسخ به مطالبات اجتماعی است و از سوی دیگر نه بزرگ شهروندان، کارگران و توده های کارکن جامعه به رژیم اسلامی است.

پنجم، به این اعتبار جمهوری اسلامی با وضعیت بحرانی ای که دارد، همانند محصول گندیده ای است که باید آن را انداخت. این محصول گندیده دولت های بورژوازی غرب است که به شهروندان جامعه مدرن ایران تحمیل شده است. اعتراضات و اعتصابات میلیونها کارگر و توده کارکن جامعه، بیان نخواستن تداوم حاکمیت رژیم اسلامی است. با تداوم اعتراضات و اعتصابات کارگران و توده های کارکن جامعه است که می توان رژیم اسلامی را از سر راه برداشت و آن را سرنگون کرد. با سرنگونی انقلابی رژیم اسلامی است که میلیونها کارگر و توده کارکن جامعه می توانند حاکم بر سرنوشت خود شوند.  بدون تشکل، بدون سازمان، انقلاب اجتماعی غیر ممکن است. با انقلاب اجتماعی است که می توان ساختمان جامعه ای عاری از استثمار و نابرابری را آغاز کرد. *

۱۲ اکتبر ۲۰۱۷

یکشنبه, 16 مهر 1396 10:17

دیدار -محتمل بودن استقلال کردستان عراق ،موانع پیش رو در مصاحبه با مجید حسینی

https://www.youtube.com/watch?v=QcPKS6HXwIE

 

 

 

 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پربازدید