شنبه, 30 دی 1396 ساعت 17:17

تهیه و تنظیم : پردل زارع - اخبار کارگری و اجتماعی کردستان

تهیه و تنظیم : پردل زارع  اخبار کارگری و اجتماعی کردستانبیکاری گسترده در ایران مقصر کیست!  - پردل زارع
بیکاری در کردستان
به نوشته برخی آمارهای غیره رسمی  شهرستان مریوان  و شهر سنندج در استان کردستان نرخ اول و دوم بیکاری را در این استان به خود اختصاص داده اند. به علت نبود کار در این شهر ها بیشتر جوانان مشغول به کار دست فروشی یا کولبری میشوند.
کشته و زخمی شدن چندین کولبر در مرزهای  غربی ایران
در ادامه کشتن کولبران درنقاط مرزی کردستان، چندین کولبر اهل شهرستان های استان کردستان با شلیک مستقیم نیروهای انتظامی  کشته و چندین نفر هم زخمی شده اند. حکومت جمهوری اسلامی ایران دراذای پس دادن جنازه کولبران کشته شده به خانوادهایشان بیشرمانه درخواست پول کرده است.
اعتراضات گسترده کارگری در کردستان
به دنبال اعتراضات گسترده مردمی و کارگری در ایران، کارگران و مردم مبارز شهرهای کردستان هم برای حمایت از دیگر هم طبقه ای هایشان در ایران و سرنگونی جمهوری اسلامی ایران به خیابانهای شهرهای مختلف کردستان آمدند و دست به اعتراض زدند و خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی ایران شدند.
زخمی شدن یک کولبر در سردشت
به دلیل  شلیک مستقیم نیروهای انتظامی شهرستان سردشت  در پاسگاه بیتوشه  به یک کاروان کولبری، یک کولبر ۴۵ ساله به نام مجید محمدیان اهل شهرستان سردشت  زخمی و  به مکانی  نا معلوم انتقال یافت.
اعتراض مردم در آبادی خورخوره  به سیستم آموزشی
اعتراض اهالی روستای خورخوره از توابع به شهرستان مهاباد به دلیل نبود امکانات آموزشی در مدرسه این روستا. روز گذشته اهالی روستای خورخوره در جلو اداره اموزش و پرورش شهرستان مهاباد دست به اعتراض زدند و خواستار فراهم کردن امکانات آموزشی از طرف اداره اموزش و پرورش در این روستا شدند.
خودکشی بیش از بیست نفر در مناطق زلزله زده کرمانشاه
به دنبال زلزله ای که دو ماه پیش بخش های از استان کرمانشاه را گرفت، هنوز وضع زندکی و مسکن مردم زلزله زده درست نشده است و مردم در چادرهای اهدایی که مردم اهدا کردند زندگی میکنند . تا بحال حکومت جمهوری اسلامی ایران در این مناطق اقدامات کارسازی را برای سر سامان دادن به مسکن زلزله زده گان انجام نداده است‌‌ .به این دلیل تا کنون  بیش از بیست نفر در این مناطق به دلیل وضعیت بد  زندگی دست به خودکشی زده اند و چهار نفر هم از سرما تلف شده اند‌.
نارضایتی کارگران شهرداری مریوان
کارگران شهر داری مریوان به دلیل عدم پرداخت هفت ماه حقوق معوقه شان از طرف کارفرما در جلو شهرداری مریوان دست به اعتراض  زدند و خواستار گرفتن حقوقهای معوقشان شدند.  به گفته کارگران ناراضی بیشتر از چندین بار در این مدت دست به اعتراض زده اند و هر با از طرف مسئولین وعدهای دروغین دریافت کرده اند.
تجمع اعتراضی در ارومیه
روز شنبه بیست و ششم دی ماه جمعی از مالکانه زمین های ارتش و توحید در استان ارومیه در مقابل  استانداری استان ارومیه  به دلیل مشکلاتی که اداره استانداری این استان برای مالکانه این زمینها در این مناطق به وجود آورده است دست به اعتراض زدند.
مرگ یک زن اهل بوکان به دلیل خود سوزی
روز گذشته یک زن جوان  نوزده ساله اهل روستای اوچ تپه از توابع شهرستان بوکان به دلیل مشکلات خانوادگی دست به خود سوزی زد و با کمال تاسف امروز به دلیل جراحت های ناشی از سوختگی در بکی از مراکز درمانی استان تبریز درگذشت. اقوام این زن جوان دلیل خود سوزی اورا را مشکلات خانوادگی با خانواده اش اعلام کرده اند.

 پردل زارع 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پربازدید