دوشنبه, 24 مهر 1396 ساعت 18:34

ملکه عزتی - حمایت از خواسته های معلمین و دورنمای اعتراضات

ملکه عزتی - حمایت از خواسته های معلمین و دورنمای اعتراضات  
امروز دیگر سطح پایین دستمزد و درامد نامتناسب با وضع معیشت و سطح رفاه فقط مربوط به بیکاران یا کارگران تحت استثمار سرمایه نیست، امروز دیگر فقط زنان تنها و سرپرست خانواده از فقر و تنگدستی رنج نمیبرند. امروز چند شغلی  فقط مختص به  قشر خاصی در جامعه نیست. امروز و در سایه جمهوری اسلامی سرمایه  و دزدیهای نجومی سران رژیم معلمان نیز به خیل عظیم میلیونی مردمی پیوسته اند که برای گذران معیشت مجبورند چندین کار دیگر هم داشته باشند تا بتوانند از عهده ی هزینه سرسام اور زندگی در کشوری که اختلاف طبقاتی به حد انفجار رسیده است بربیایند. از تدریس خصوصی و ساعتهای اضافه کاری و رانندگی اژانس تا هر نوع کار دیگری که در ازای ان بشود  پولی بدست اورد.. امروز و بعد از۳۸سال تداوم  نکبت جمهوری اسلامی معلمان نه تنها از رشد و رفاه اقتصادی بی بهره اند بلکه شان و منزلت انسانیشان  نیز روزانه زیر پا نهاده میشود.
 بدنبال مصادره انقلاب ۵۷ و حمله به نیروهای رادیکال و کشتار وسیع ازادیخواهان و انقلابیون چپ توسط جمهوری اسلامی دور بعدی  حمله متوجه اقشار دیگر از جمله معلمین شد. یادم است در سنندج  بهترین و دلسوزترین و اگاهترین عناصر اموزش و پرورش که در بین مردم بعنوان چهره های چپ و انقلابی و شرافتمند شناخته میشدند شامل پاکسازی و اخراج از کار شدند. بازی با زندگی و معیشت انسانها از همان بدو قدرتگیری جمهوری اسلامی  با این رژیم منحوس متولد شد و تا به امروز که جواب حق خواهی معلمان با زندان و شلاق و محرومیت اجتماعی و کاری داده میشود ادامه داشته. همراه با کشتار نسلی از ازادیخواهان هرروز دایره ایجاد خوف و وحشت در میان مردم به هدف به سکوت و سکون کشاندن معترضین وسیعتر و وسیعتر شده است اما هرگز موفق به ساکت کردن همیشگی صدای ازادیخواهی و حق طلبی زنان، کارگران، جوانان به تنگ امده از فضای تنگ اجتماعی و همه کسانی که قوانین و معیارهای این حکومت را به چال کشیده اند، نشدند.
از چندین سال پیش یکبار دیگر اعتراضات معلمان اوج گرفته و هر سال شاهد این اعتراضات در اشکال مختلف بوده ایم. جمهوری اسلامی هر انچه که از دستش برامده در جهت مقابله و حمله به معلمان و تجمعات انها کوتاهی نکرده است. از دستگیری و زندانی کردن و احکام طولانی زندان برای  معلمین معترض تا ایجاد فضای امنیتی در مدارس.حکم زندان اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، محسن عمرانی و مختار اسدی و حکم تبعید رسول بداقی، علی‌اکبر باغانی، لکه ننگی بر پیشانی سران حکومت جنایت سرمایه است که دست تک تکشان به خون ازادیخواهان اغشته است.
روز ۱۳مهر ماه همزمان با روز معلم و در غیاب رهبران در زندان، در بیشتر شهر های کشور معلمین معترض به خیابان امدند و با اعلام خواسته هایشان اعتراض خود را به دولت دروغ و فریب روحانی شارلاتان اعلام کردند.
در شرایطی که در سایه حکومت اسلامی مدرسه کودکان افغانی بسته میشود و حتی در مدرسه ایی که فقط این دانش اموزان به شکل کاملا غیر انسانی وایزوله مشغول تحصیل هستند اجازه ادامه تحصیل به انان داده نمیشود، معلمین خواستار بودجه عادلانه برای افزایش سرانه دانش آموزی در راستای تأمین آموزش رایگان، باکیفیت و عادلانه برای تمام کودکان به‌خصوص دانش آموزان مناطق محروم، بازمانده از تحصیل و مهاجرین شدند. شرم کلمه بسیار کم و غیرگویایی برای سران رژیم اسلامی و دولت روحانی است.
در حالی که هزاران شرکت و بنگاه مالی عمده در اختیار سپاه پاسداران است و بودجه نظامی این نیروی جنایتکار و تروریست هر سال افزایش مییابد، مساجد و حوزه های تربیت اخوند هم قارچ واردر حال افزایش است، بودجه اموزش و پرورش در ایران ۳۱هزار میلیارد تومان تعیین شده، نیروهایی که در این وزارتخانه کار میکنند میگویند  برای رسیدن به یک آموزش و پرورش مطلوب نیاز است که این بودجه ۴۰ درصد افزایش یابد!!!
خواسته معلمین در طی این سالها و خصوصا در اعتراضات روز معلم امسال  اختصاص بودجه لازم برای تامین آموزش رایگان و با کیفیت برای همه دانش‌آموزان و همچنین تخصیص یک دستمزد عادلانه برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور بود.
سایر خواسته ها هم از این قرار بود.. تدریس زبان مادری در مناطق دو زبانه و حضور مددکار اجتماعی و مربی بهداشت در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی ازجمله خشونت در مدارس از جمله دیگر خواسته های معلمان شرکت کننده در این تجمع بود.  خصوصی سازی اموزش در سالهای گذشته و تحمیل شهریه های نجومی حتی در مدارس دولتی از جمله مشکلات جدی اجتماعی است .در مقابل این هجوم خصوصی سازی معلمان خواستار اموزش یکسان و با کیفیت برای همه دانش اموزان شدند.
در شرایطی که کلاسهای اموزشی در بسیاری از مناطق کشور زیر هر استاندارد قابل پذیرشی  قرار دارد و استفاده از چادر و کپر در بسیاری از مناطق به یک نرم رایج تبدیل شده معلمین خواستار اختصاص بودجه لازم برای تأمین و استاندارد سازی محیط‌های آموزشی مطابق با استانداردهای بین‌المللی شده اند. در شرایطی که جمهوری اسلامی و عوامل ریز و درشت این رژیم تلاشی جدی برای برای ایزوله کردن معلمین در بند و تبعید را اغاز کرده اند و ترفند تفرقه و تشتت را بکار گرفته اند در روز معلم و در بیانیه سراسری معلمین  ازادی  معلمین در بند  یکی از خواسته های اصلی این بیانبه بود. معلمین معترض  اعلام کردند که خواستار ‌لغو هر نوع محکومیت فعالان صنفی و معلمین هستند و خواهان  جبران خسارت برای این زندانیان گردیدند. دهن کجی علنی به تلاشهای جمهوری اسلامی در ایجاد تفرقه و تشتت و پراکنده کردن صف معترض و منسجم معلمین.
در جامعه ایی که اختلاف طبقاتی به اوج رسیده  و بلندگوهای تبلیغی  سرمایه  و سرمایه داران درتلاش برای اشاعه یاس و نومیدی  و باور این دروغ بزرگ  که دنیا همین است و همین هم خواهد ماند،  در ماراتن مرگ و زندگی و جدال طبقاتی، صدای کارگران هپکو و صدهها مجتمع کارگری دیگر، صدای سرود انترناسیونال در مراسم بزرگداشت کارگر مبارز محمد جراحی، صدای مردم مبارز کردستان در دفاع از جان و معیشت کولبران و صدای اعتراض معلمین در روز جهانی معلم جرقه هایی هستند که در مقابل اشاعه باور دنیا همین است و همین هم خواهد ماند ،ایستاده است و به اشاعه این باور اجازه یکه تازی نمیدهد. به چلنج کشیدن این باور و این تبلیغات یاوه گویانه کار انسانهایی است که به ایجاد یک دنیای بهتر برای همه ی انسانها  باور دارند و برای ایجاد ان تلاش و مبارزه میکنند.  این تلاش و مبارزات کار کسانی است که دنیا و نظم موجود را محتوم نمیداند و در مقابل ان به تلاش و مبارزه  روی میاورند.
مبارزه و اعتراضات معلمین از این جهت تلاشی برای تغییر و تسلیم نشدن در مقابل وضع موجود است. این اعتراضات فقط برای معیشت بهترو حقوق صنفی نیست، این تلاشی  برای بهتر شدن و تغییر کیفی وضعیت نسلی از کودکان و جوانان جامعه است که امروز بخشی از انان کودکان کار و خیابان نام دارند و بخشی دیگر قربانیان نظام کثیف سرمایه بعنوان کارگر بیکار، کارگر اخراجی، دانشجوی زندانی، در چنبره اعتیاد و تن فروشی و کارتن خوابی.
خواسته ها و اعتراضات معلمین  بهمین دلیل ساده  شایسته گسترده ترین و گرمترین حمایتهاست.
اما دورنمای این مبارزات و ادامه ان در نهایت باید منجر به ایجاد یک تشکل فراگیر و سراسری و مبارزات هر چه متحدانه تری در بین معلمین بشود. اعتراض معلمین به تنهایی و بدون پشتیبانی دانش اموزان و والدین دانش اموزان میتواند باعث شکاف در حمایت همه جانبه از انان بشود.
سازمانیافتگی این اعتراضات و برداشتن یک گام بلند به پیش درعقب راندن جمهوری اسلامی و جلب حمایت و همراهی جنبش کارگری ایران از این اعتراضات باید در دستورکار معلمین مبارز و رهبران این اعتراضات قرار بگیرد.
 تجمعات اعتراضی و به خیابان امدن و مارش همدلی و اتحاد در مقابل دولت روحانی و نظام سراپا فساد جمهوری اسلامی فقط در روز معلم یا بشکل محدود به تنهایی قادر به ایجاد تغییراتی که معلمین  خود خواهان ان بوده اند نخواهد شد .دورنمای یک سلسله اعتراضات متحدانه و منسجم میتواند و باید در دستور کار معلمین معترض قرار بگیرد. این نظام تا بن دندان مسلح که با زور زندان و تبعید و شکنجه و ارعاب و اعدام بر سر پا ایستاده به سادگی از میدان بدر نخواهد رفت. برای تسلیم این نظام به نیروی بسیار بیشترو منسجم تری نیاز است. نیروی کارگران، نیروی زنان، جوانان و همه کسانی که به نظم موجود معترضند. بدون این دورنما هر بار باید یکبار دیگر راه رفته را پیمود.

ملکه عزتی

15 اکتبر 2017

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پربازدید