دوشنبه, 24 مهر 1396 ساعت 18:28

پردل زارع-اخبار کارگری و اجتماعی کردستان

پردل زارع-اخبار کارگری و اجتماعی کردستان بیکاری گسترده در ایران مقصر کیست!  - پردل زارع
کمبود معلم در مدارس شهرستان بانه
بیشتر از بیست روز از بازگشایی مدارس و شروع به کار مدارس در سراسر ایران می‌گذرد اما دانش اموزان کلاس پنجم مدرسه  "قادر خان احمدی " واقع در شهرک " ارمردی" شهرستان بانه هنوز کلاس درس شان را شروع نکرده اند و در بلاتکلیفی به سر میبرند. با وجود پیگیری خانوادهای  دانش آموزان این مقطع دانش آموزی هنوز اداره اموزش و پروش شهرستان بانه هیچ کاری برای رفع این مشکل انجام نداده است.  
اعتراض معلمان در مریوان
روز پنجشنبه سیزدهم مهر ماه معلمان  شهرستان مریوان در مقابل فرمانداری شهرستان مریوان دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار آزادی معلمان دستگیر شده و رایگان کردن آموزش و دست یابی به مطالبات صنفی خود شدند.
مرگ  دو کارگر
روز شنبه بیست و دوم مهر ماه  دوکارگراهل روستای خاندان قولی هنگام کار در یک چاه عمیق در شهرستان بیجار به دلیل فرو ریختن دیوار چاه  جان خود را از دست دادند.
اکران فیلم کژال در سینماهای ایران
فیلم سینمایی کژال با موضوع زندگی کولبران در کردستان و آشنای با زندگی و کار سخت و پر خطر کولبران  با کارگردانی نیما یار بعد از سه سال مجوز پخش گرفت.
احضار فعالین کارگری درسنندج
روز سه شنبه هجدهم مهر ماه تعداد چهار تن از فعالین کارگری شهر سنندج با نام های مظفر صالح نیا، غالب حسینی، خالد حسینی و شریف ساعد پناه طی نامه های جداگانه ای به اداره اطلاعات نیروی انتظامی شهر سنندج احضار شدند.
اعتراض مقابل دادگاه نظامی شهر سنندج
خانواده دو کولبر کرد به نامهای قادر بهرامی و حیدر فرجی  که یک  ماه پیش هنگام عبور از مرز ایران و عراق در منطقه مرزی بانه به دست نیروهای انتظامی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و هر دو کشته شدند، روز گذشته در مقابل دادگاه نظامی شهر سنندج دست به اعتراض زدند و خواستار دادگاهی کردن قاتلان فرزندشان شدند.

مرگ یک کارگر کردزبان در استان گلستان
روز دوشنبه دهم مهر ماه یک کارگر سی ساله  کورد به نام ستاره غلامی هنگام کار در تونلی در استان گلستان به علت ریزش تونل جانش را از دست داد.
عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری مریوان
به گفته جمعی از کارگران ناراضی شهرداری شهرستان مریوان پیمانکار و شهرداری شهرستان مریوان نزدیک به هفت ماه است از پرداخت حقوق به کارگران بخش خدمات شهرداری سرباز زده‌اند و این کار زندگی اکثر کارگران را با مشکلات زیادی روبرو کرده است .
خودکشی یک زن جوان در سقز
روز شنبه پانزدهم مهرماه در محله صاحبی شهر سقز جوانی به دلیل مشکلات خانوادگی خود را به آتش کشید و بعد از ساعتی در بیمارستان شهرستان سقز به دلیل سوختگی ناشی از خود سوزی جان سپرد.
تجمع اعتراضی بهاران سنندجی
مورخه پانزدهم مهر ماه جمعی از بهیاران ناراضی به سیستم استخدامی بهیاران در مقابل دانشگاه علوم پزشکی شهر سنندج با در دستگرفتن پلاکاردهایی دست  به تجمع اعتراضی زدند.
زخمی شدن یک کولبر  
روز سه‌شنبه هجدهم مهر ماه یک کولبر در منطقه  مرزی کانی خوا با  شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی سردشت زخمی شد.

تهیه و تنظیم: پردل زارع.    ۱۵ اکتبر ۲۰۱۷

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پربازدید