سه شنبه, 11 مهر 1396 ساعت 09:39

ملکه عزتی - تغییر محتوای کتب درسی، شعاری بی محتوا از جانب روحانی!

ملکه عزتیتغییر محتوای کتب درسی، شعاری بی محتوا از جانب روحانی!  
همزمان با بازگشایی مدارس حسن روحانی در بازدید از یکی از این مدارس  سخنرانی غرایی در رابطه با کهنه شدن کتب درسی و به روز نبودن محتوای برخی از کتابهای درسی و اموزشی ایراد کرد.
وقتی امروز کتاب‌های درسی را باز می کنیم غیر از عوض شدن جلد، فونت، عکس وتغییر بعضی عبارت‌ها نسبت به زمانی که ما درس می‌خواندیم تغییر چندانی نکرده است. در حالی‌که ما باید دانش آموزان را حداقل برای ۱۲ سال آینده تربیت کنیم، کتاب‌های درسی ما دانش‌آموز را برای دیروز تربیت می‌کند نه برای فردا و حتی امروز."....
اگر از محتوای فریبکارانه و بیربط سخنان این اخوند شیاد بگذریم و ان را به حساب پرت و پلا گویی های بعد انتخابات وی بگذاریم تازه باید پرسید الترناتیو شما برای کتابها و لاطائلاتی که نظام آموزشی اسلامی شما به خورد کودکان و نوجوانان این جامعه میدهد چیست؟  پیشنهاد شما برای تغییر محتوای این کتابها بیشتر به شوخی و مزاح اخوندی شباهت دارد که میخواهد کلاغ  رنگ کرده را به نرخ قناری به مردم بفروشد. تغییری که شما خواهان آن باشید کماکان هدفش تربیت نسلی است که اطاعت و فرمانبری و دم نزدن در مقابل اراده و خواست الهی را هرروزه به خورد دانش اموزان میدهد و تقدیر و  سرنوشت  نسلی چندین میلیونی را محتوم و در دست خدا میداند.  قبولاندن باوری که اراده انسانها در مقابل اراده نیرویی برتر و نامریی باید شکست بخورد و پذیرای تقدیر خود باشد. روحانی یک کلمه در مورد اینکه این تغییر چیست و چه چیزی باید تغییر کند نمیگوید. مشتی حرف بی پایه و بدون پشتوانه  که معمولا مسئولین در چنین برنامه هایی و بیشتر برای هیاهوی تبلیغی روبه بیرون ابراز میدارند. این حرفها مطلقا برای هیچ تغییر واقعی و اساسی در کتب درسی  نیست. خارج از اینکه این حکومت و گردانندگانش عامل هیچ تغییر مثبتی نیستند، خود این هیاهو هیچ راه حل مشخص و هیچ افقی را برای این تغییر معلوم نمیکند. گنده گوییهایی که نیازی به تحقق فوری ندارد. قطعا هر کسی که نه ۳۸ سال بلکه ۳۸ روز هم تجربه زندگی در جامعه ایی که مذهب تا کوچکترین زوایای زندگی انسانها هم نفوذ کرده و میخواهد جزییات زندگی احاد جامعه را تحت نفوذ و انقیاد خود دراورد، داشته باشد  میتواند حدس بزند این تغییر نه تغییری در جهت رشد و اگاهی علمی و انسانی دانش اموزان است و نه روحانی  مبشر و عامل چنین تغییری. اما حتی اگر کسی یا کسانی برای لحظه ایی حرفهای این اخوند رذل را جدی بگیرند تازه باید گفت کتابهای عهد عتیقی با محتوای غیر علمی و غیر منطبق با روند تحول علم و دانش در دنیای امروز تنها یکی از مشکلات مدارس و دانش اموزان است. با نگاهی گذرا به وضعیت نظام اموزشی میتوان به دهها معضل اجتماعی و اقتصادی که گریبان والدین و دانش اموزان را گرفته است اشاره کرد که بسیار بزرگتر از مشکلی است که روحانی بر ان انگشت میگذارد. اما چون هدف حل معضلات واقعی و انی مردم نیست بهتر است تمرکز را جایی گذاشت  که به فرصت زمانی مشخصی نیاز ندارد و میشود سالها در حول و حوش ان حرف زد و جلسه تشکیل داد و پول و بودجه ملت را هزینه کرد و نهایتا هم درخواست وقت و زمان بیشتری کرد... از نظر مردم معترض و به جان امده از فقر و بیحقوقی حل کل مشکلاتی که نه تنها نظام اموزشی که کل جامعه را فلج کرده در گرو سرنگونی نظامی است که بر پایه استثمار عریان  بنا شده است، نظام و قوانینی که  با تکیه و بهره گیری از تحمیق انسانها  دین را همچون بختکی شوم بر زندگی روزمره میلیونها انسان گسترانده و هر روز همچون طاعون قربانی میگیرد.
هزینه بالای شهریه مدارس انهم مدارس دولتی در شرایطی که خانواده های کارگری با عدم پرداخت حقوقهای معوقه مواجه اند تنها یکی از مشکلات و معضلاتی است که روزانه زندگی و اینده نسلی از کودکان و جوانان ان جامعه را تحت تاثیر قرار میدهد.گزارش زیر نشان میدهد که چرا و چگونه شهریه در مدارس دولتی دریافت میشود:
 هر سال مسئولان آموزش و پرورش اعلام می کنند مدارس دولتي پولي بابت شهريه دريافت نخواهند کرد و بر شهريه مدارس غيردولتي نيز نظارت خواهدشد اما باز هم هر سال گزارش هایی مبنی بر این که  برخي از مدارس دولتي به بهانه هاي مختلف از والدين پول مي گيرند و مدارس غيردولتي به خاطر شرايط و نوع امکاناتي که مي دهند سعي مي کنند شهريه اي بيشتر دريافت کنند، روی خط رسانه ها می رود. از مردم به بهانه‌هاي مختلف پول دريافت مي‌شود. سرانه پرداختي به اين مدارس بسيار ناچيز است و مديران براي گذران امور مدرسه دست به دامان مردم مي‌شوند.

كيفيت آموزشي اين مدارس در مقايسه با انواع ديگر مدارس مناسب نيست. اغلب فرزندان خانواده‌هاي كم بضاعت در مدارس دولتي عادي درس‌مي‌خوانند كه شكاف آموزشي شديد بين آنها با ساير دانش‌آموزان مشاهده مي‌شود و تراكم و افت تحصيلي در آنها بالاست.
 سیستم اموزشی که وظیفه اش بازتولید نظم طبقاتی و تحیکم مناسباتی است که در ان عده ایی محدود صاحب نعمات جامعه و عده ایی صاحب مصائب و نابسامانیهای ان هستند را نه اخوند روحانی میتواند تغییر دهد نه نفعی در تغییر ان دارد. این سیستم در خدمت هدفی است که عصیانگری و کنجکاوی جوانان و نوجوانانش را با باتوم و زندان و شکنجه جواب میدهد و کارگر و زن و جوان جامعه را از هر خواست انسانی منع میکند و تمام توانش را در خدمت میگیرد که با افکار مترقی و ازادیخواهانه مبارزه کند و در۳۸  سال  گذشته در سرکوب مردم از هیچ اقدامی فروگذاری نکرده است.

طبق امار خود رژیم بیشتر از ۱۳ میلیون دانش اموز در سطوح مختلف تحصیلی در سال ۹۶ثبت نام کرده اند.  از این تعداد کمتر از ۵ درصد در مدارس غیر انتفاعی- ملی با هزینه ها و شهریه های سرسام اور مشغول تحصیل شده اند و خیلی ساده میشود حدس زد کسانی که به این مدارس راه مییابند از چه طبقه و در چه وضعیت اقتصادی هستند... در کردستان این رقم کمتر از ۳ درصد است. بقیه دانش اموزان ، اگر بدلیل شهریه و ایاب و ذهاب مدرسه  و اخاذی از جیب خالی خانواده هایشان مجبور به ترک تحصیل نشوند، اگر برای کمک خرج خانواده و تامین هزینه های سرسام اور زندگی راهی بازار کار نشوند، اگرکوره های اجرپزی اسیرشان نکند و اگر طعمه  فجایعی از نوع شین اباد و سقوط اتوبوس  جاده های مرگ در جمهوری اسلامی نشوند، ان چیزی که یاد میگیرند دردی از دردهای بیشمارشان را حل نخواهد کرد. اینده کماکان ازان ۳درصدی خواهد بود که با شهریه های ۱۲میلیونی  مدرسه را به پایان خواهند رساند. تحصیل رایگان و اجباری حق همه کودکان زیر ۱۸ سال است، هیچکس نباید بدلیل وضعیت اقتصادی و میزان درامد پدر و مادر از تحصیل بازبماند یا محروم از امکانات تحصیلی و اموزشی باشد.  همانطور که از گزارش بالا پیداست بودجه ایی که دولت برای مدارس و اموزش کودکان در نظر گرفته کفاف مخارج مدارس را نمیدهد و کسی هم خود را مسئول حل این معضل نمیداند و برای تغییر ان ترتیب هیچ سخنرانی هم داده نمیشود.
دانش آموزان مدرسه‌ای در منطقه "مرغا" استان خوزستان که مدرسه آن‌ها در نزدیکی چند چاه نفت واقع شده‌ است در فقر کامل به سر می‌برند و هزینه لازم برای تهیه نفت را ندارند تا با آن کلاس درس خود را گرم کنند.
فرماندار ازنا گفت: ۷ مدرسه در روستاهای شهرستان ازنا فاقد گاز هستند و برخی از معلمان از دانش‌آموزان خواسته با خود نفت به مدرسه ببرند.
75 هزار، تعداد کلاس های درسی در ایران است که هنوز به وسایل گرمایشی مناسب تجهیز نشده اند. یعنی به اندازه این رقم بزرگ و ترسناک، امکان تکرار حادثه تلخ شین آباد وجود دارد. اگر میانگین هر کلاس درس ۵ نفر در نظر گرفته شود، یعنی ۳۷۵ هزار دانش آموزی که سر کلاس نشسته اند، سهمی از این خطر خفته در بخاری ها دارند.
دانش‌آموزانی که باید در کپر درس بخوانند، آنهایی که در کلاس‌های خشتی و گلی حاضر می‌شوند،‌ دانش‌آموزانی که برف و باران زمستان آنها را خوشحال نمی‌کند و نگران چکه کردن سقف کلاس درس هستند و آنهایی که باید برای رسیدن به مدرسه کیلومتر‌ها راه بروند.....
دو برادری که با یک جفت کفش به مدرسه می‌آمدند.
اگر از کودکان کار و خیابان که هرگز کلاس درس و اموزش را تجربه نکرده اند، اگر از کودکان افغانی که ورودی مدارس انها توسط مشتی راسیست بسته میشود و اجازه ورود نمییابند، اگر از هزاران کودکی که بدلیل فقر شدید از تحصیل بازمانده اند و اگر از کودکانی که بدلیل تحقیر و اذیت و آزار بخاطر کمبود امکانات متوسل به خودکشی شده اند بگذریم تازه میتوان به ساختمانهای متروکه ی مدارس که از کمترین سطح امنیت برخوردارند  و معلمانی که تنبیه بدنی دانش اموزان را برای رشد و تربیت انها لازم میبینند نظری انداخت، شاید عمق فاجعه را بتوان دید.
بخشی از ماده ۸۱ این آیین‌نامه مدارس میگوید « در اجرای تنبیه، آبروی دانش‌آموز حفظ شود و از تنبیه در حضور جمع جز در  موارد ضروری اجتناب گردد. در اجرای تنبیه!!! با یک نگاه اجمالی به سر خط اخبار میتوان گوشه ایی از عمق این فجایع را دید و بر علیه بانیان این وضعیت شورید.
 در نظامی که جان انسان بی ارزشترین کالای عرضه شده در بازار نرخ بالای سود است نباید ذره ایی تردید در سرنگونی این نظم به خود راه داد. نباید پذیرفت که  کودکان و نوجوانان ما بخاطر بی پولی و معیشت زیر خط فقربناچار  در بازتولید فقر و چرخه ی محتوم اختلاف طبقاتی مهره ایی بی نقش و اراده باشند. نباید اجازه داد سرمایه جامعه صرف هزینه های نظامی و امنیتی  برای حفظ رژیم و سردمداران ان شود. نباید پذیرفت که کودک ۶ ساله با فال فروشی و کار در کوره های اجرپزی یا جمع آوری زباله نان اور خانواده باشد، نباید قبول کرد که  اقلیتی مفتخور صاحب همه نعمات زندگی باشد و اکثریتی عظیم بی بهره از ابتدایی ترین حقوق. باید به روحانی و کل سیستمی که وی رهبری ان را بعهده دارد جوابی دندان شکن داد و گفت تعویض  محتوای کتابهای اموزشی نه به امر و میل شما  و در راستای خواستهای شما،  که با قهر انقلابی محرومان جامعه صورت خواهد گرفت .
۲ اکتبر ۲۰۱۷
ملکه عزتی

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پربازدید