چهارشنبه, 11 مرداد 1396 ساعت 10:12

تهیه و تنظیم پردل زارع - اخبار کارگری و اجتماعی کردستان و سایر شهرها

تهیه و تنظیم پردل زارع - اخبار کارگری و اجتماعی کردستان و سایر شهرهابیکاری گسترده در ایران مقصر کیست!  - پردل زارع
افزایش حاشیه نشینی در شهر سنندج
شهر سنندج یکی از شهر های تاریخی و قدیمی در غرب ایران است  که  به دلیل مهاجرت روستایان  و نبود زیر ساخت های اقتصادی سالانه تعدادی محله کارگری که در آنها  بهداشت و امکانات  فرهنگی وجود ندارد به آن  افزوده میشود. شغل بیشتر کسانی که در این محلات زندگی میکنند دست فروشی و کارگری است که زندگی سختی دارند. یکی دیگر از دلایل گسترش حاشیه نشینی در شهر سنندج بیکاری  و هزینه های  سنگین کرایه خانه است که حاشیه نشینی را درشهر سنندج گسترش داده است.
 جاده های استان کردستان همچنان  قربانی میگیرند
 استان کردستان به دلیل کوهستانی بودنش دارای جاده های پر پیچ و خطرناک زیادی است که بعضی از آنها سالهاست  تعمیر و بازسازی نشده اند . هر ماه چند بار تصادف های مرگباری در این جاده ها صورت میگیرد  که در بیشتر از آنها به دلیل خاکی بودن و تنگ بودن و نیاز به تعمیر داشتن،  کار امداد و نجات را برای امداد رسانان  سخت کرده  است . به این دلیل میزان مرگ و میرناشی از تصادفات در جادههای استان کردستان چند برابر  استانهای دیگر در کشور است.  
افزایش امار خود کشی در سقز
از ابتدایی سال جاری ۱۳۹۶ تاکنون شش نفر از شهروندان سقزی به دلایل مختلفی که مهمترین انها بیکاری، و مشکلات خانوادگی  هستند خودکشی کرده اند. روز دوشنبه دو مرداد ماه امسال نیز پیرمرد ۶۲ ساله ای که ساکن  محله قوخ بود  به زندگی خود پایان داد.
رشد قارچگونه موسسات بانکی در سقز
از آغاز  سال جاری تاکنون بیش از چند موسسه بانکی که فاقد اعتبار بانک مرکزی و تک شعبه ای هستند  با شعار سود چند برابر بیشتردر سطح شهر سقز اقدام به فعالیت کرده اند .این در حالی است که چند ماه از بسته شدن موسسه قرضالحسنه آرمان شهر در شهر سقز نمیگذرد. هر ساله در ایران چندین موسسه بانکی به علت بدهی و ورشکست شدن بسته میشوند.
شرایط سخت کاری کارگران درکردستان
کارگران کارخانه بازیافت زباله شهر بانه هرروزه بیش از ده ساعت کار سخت و طاقت فرسا را در کارخانه بازیافت این شهر به طور مرتب با شرایط سخت کاری و نبود امکانات بهداشتی و با حقوق کم انجام میدهند. برخی از این کارگران هر روز باید مسافت زیادی را طی کنند تا بتوانند پولی برای تهیه نان و خرج زندگی پیدا کنند.
بالا گرفتن آمار خشونت در ایلام
روز سهشنبه ۲۷ تیرماه ماه یک مرد مصالح فروش همراه با دو تن دیگر در مغازه خود در استان ایلام مورد حمله یک مرد  اسید پاش قرار گرفتند که از ناحیه صورت و بدن دچار سوختگی شدید شدند. بالا گرفتن آمار خشونت های رفتاری در استان ایلام در حالی است که از آغاز امسال استان ایلام تاکنون  شاهد چندین مورد خودکشی شهروندان این شهر به دلایل مختلف بوده است.

آتش سوزی انبار روغن در جاده کرمانشاه-سنندج
روز پنجشنبه ۵ مرداد ماه  یک انبار روغن ماشین در جاده کرمانشاه - سنندج به دلیل گرمی هوا دچار حریق شد و خسارات زیادی را به بار آورد. این آتش سوزی که ساعت ۸ شب به وقوع پیوسته بود بعد از پنج ساعت تلاش آتش نشان های استان کرمانشاه خاموش شد. این حادثه تلفات جانی به همراه  نداشته است.
مرگ سالانه ۳۷۰ نفر در کرمانشاه بر اثر حوادث جادهای  
بر اساس آمار منتشر شده سال گذشته ۳۷۰  نفر در استان کرمانشاه قربانی حوادث جاده ای شده اند که بیشتر این قربانیان  را افراد جوانان و موتور سوران شامل میشوند و مابقی  بر اثرتصادفات جاده ای بوده است. بیشتر  قربانیان تصادفات جاده ای به دلیل استاندارد  نبودن وسایل نقلیه و خرابی  وضع جاده ها بوده است.
حمله وحشیانه پلیس و نیروهای اطلاعاتی به منزل کارگران معترض
شب گذشته  سوم مرداد ماه  در پی حمله وحشیانه پلیس و نیروهای اطلاعاتی به منزل کارگران معترض نیشکر هفت تپه تعداد ۱۵   نفر از کارگران معترض نیشکر هفت تپه که اقدام به بستن جاده اهواز _ شوش  به مدت چند ساعت کرده بودند بازداشت شدند. کارگران معترض نیشکر هفت تپه خواستار پرداخت مطالباتشان از طرف کارفرما هستند . همچنین کارگران معترض  نیشکر هفت تپه روز چهار شنبه با حضور در محل کارخانه خواستار آزادی کارگران دستگیر شده  و پرداخت مطالباتشان از  طرف کارفرما شدند.
درگیری مالباختگان رشت با نیروی انتظامی
روز دوشنبه ۲۶ تیرماه مالباختگان موسسه کاسپین در رشت  که برای به دست اورن سپردهایشان در جلو این نهاد وابسته به بانک مرکزی ایران با شعار " مرگ بر دروغگو "  دست به تجمع اعتراض امیز زد ه بودنند بعد از ساعتی از برگزاری تجمع اعتراضی مورد هجوم وحشیانه پلیس قرار گرفتند  و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
اعتراض کارگران کارخانه آذر آب اراک
روز یکشنبه ۲۵ تیرماه  کارگران کارخانه آذر آب اراک  در اعتراض به عدم پرداخت ۳ ماه حقوق معوقشان محوطه کارخانه  به سمت مرکز شهر اراک دست به اعتراض و راهپیمایی  زدند. این کارگران یک بار دیگر در خرداد ماه امسال برای پرداخت حقوقشان دست به اعتراض زده بودند که با وعدهای پوچ مسولین کارخانه به اعتصاب خود پایان داده بودند.
تجمع اعتراضی  پرستان بیمارستان  کوثر
روز دوشنبه ۲۸ تیرماه جمعی از پرستاران بیمارستان کوثر استان سمنان به دلیل عدم پرداخت ۱۱ ماه از مطالباتشان با شعار " ای شاد نوش نمونه ، ساخت و ساز رو رها کن، حق ما رو ادا کن " در مقابل استانداری سمنان دست به اعتراض زدند و خواستار پیگیری و پرداخت مطالباتشان  از رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان شدند.به گفته پرستاران معترض پولهایی که برای پرسنل بیمارستان پرداخت میشود از طرف جمعی از مسولان خرج ساخت و ساز میشود.
تجمع کارگران بلبرینگ سازی تبریز
روز سه شنبه ۲۷ تیرماه تعداد ۱۹۰ نفر از کارگران کارخانه بلبرینگ سازی شهر تبریز  به دلیل عدم پرداخت ۴ ماه حقوق معوقشان  دست از کار کشیده و برای چند ساعت در محوطه کارخانه دست با اعتراض زدند  و خواستار جواب دهی روشن از طرف مدیر عامل این کارخانه شدند.
تجمع اعتراضی  کارگران بحر گستر هرمز
روز چهار شنبه ۲۸ تیرماه تعداد ۲۰۰ نفر از کارگران "شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز " که یکی از شرکتهای  زیر مجموعه ای " مجتمع کشتی سازی خلیج فارس " است. در مقابل این مجتمع  تجمع اعتراضی را به راه انداختند. به گفته این کارگران تعداد ۵۰۰ نفر از کارگران  این شرکت از اردیبهشت ماه امسال مطالبات مزدی خود را بصورت کامل دریافت نکرده اند.
مصدومیت دو کارگر بخش مسکن
روز پنج شنبه ۲۹ تیرماه  ۲ کارگر بخش مسکن  در شهر تهران به دلیل نبود ایمنی کار در حین کار کردن  از دار بست سقوط کردند و دچار مصدومیت شدید شدند و به  بیمارستان انتقال یافتند. یکی از این کارگران ایرانی و یکی دیگر از اتباع خارجی در ایران است.
جان باختن یک کارگر در معدن زغال سنگ  راور کرمان
 پنج شنبه ۲۹ تیرماه  بر اثر جمع شدن گازهای  زیر زمینی در هنگام حفر کردن و استخراج   زغال سنگ  از معدن زغال سنگ شهرستان  راور  در استان کرمان  یک کارگر این معدن جان خود را از دست داد و چند  کارگر دیگر زخمی شدند.  در مدت یک سال گذشته این چندمین بار است که کارگران در معادن زغال سنگ و دیگر معادن زیر زمینی ایران دچار حادثه کاری میشوند و تاکنون مسولان زیرربط در این خصوص اقدام جدی را انجام نداده اند.
تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه
چهار شنبه ۲۸ تیرماه ماه تعدادی زیادی از کارگران بازنشسته و شاغل در مجتمع  نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نکردن مطالباتشان از طرف کارفرما در محوطه این مجتمع دست به اعتراض زدند.  در این اعتراض کارگران شاغل نیز کارگران بازنشسته را همراهی کردند.
زخمی شدن کارگران سیمان خوزستان
روز چهار شنبه چهار مرداد ماه تعداد هشت نفر از کارگران کارخانه سیمان خوزستان به علت ریختن مواد مذاب  در کوره  و انفجار کوره هشت نفر از کارگران این کارخانه زخمی شدند که حال یک نفر از آنان وخیم اعلام شده است و هفت نفر دیگر به بیمارستان منتقل شدند.
بیکار شدن ۱۲۵ کارگر کارخانه روغن نباتی جهان
کارخانه روغن نباتی جهان که در استان زنجان قرار دارد از بیست روز پیش تعطیل شده است،  و به دنبال آن ۱۲۵ کارگر این کارخانه  بیکار شده اند. کارفرمایان این کارخانه علت تعطیلی را داشتن بدهی به کارگران سال گذشته اعلام کرده اند.

تهیه و تنظیم پردل زارع

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پربازدید